Cinke Etetése Télen

A téli madáretetés az egyik leggyakoribb, és egyben legegyszerűbben végezhető madárvédelmi tevékenység, amely során néhány egyszerű szabályt kell csak betartanunk ahhoz, hogy a madármegfigyelés örömével gazdagodhassunk. Mikor kezdhetjük el az etetést? Milyen eleséget kedvelnek a gyakoribb kertünkbe látogató madárfajok? Miért fontos az itatás? A továbbiakban ezekre a kérdésekre adunk választ! Akár házilag is készíthetünk faggyúból és magvakból madáreleségetForrás: mSzerző: congerdesign Klasszikus madáretető házikóForrás: mSzerző: Franz W. Hosszú időre feltölthető madáretetőForrás: mSzerző: Brent Conelly Mikor kezdjük el az etetést? Ha úgy döntünk, hogy szeretnénk etetni a kertbe, vagy épp a lakásunk erkélyére látogató madarakat, akkor azt az első tartós fagyok beköszöntétől, a fagyok megszűnéséig tegyük. Ez az időszak nagyjából december elejétől, március második feléig ndkívül fontos, hogy a költési időszakban, a fiókák kikelése után semmiképp se etessünk, mivel a fiókák nem tudják az eleséget megemészteni és ez a pusztulásukat okozza!

  1. Verselemzés
  2. Elemzés
  3. Hogyan etessük a madarakat télen és nyáron?

Verselemzés

Madármentés, amíg a beteg orvoshoz kerül Miről ismerjük meg a beteg madarat? Arról, hogy hagyja magát megfogni. Ha egy madarat meg lehet fogni, akkor nagyon súlyos beteg. A vadmadár fél az embertől, [... ] Vadmadarak sérülései A vadmadarak sérülésének, betegségeinek okai A bekerülés okai közül elsősorban szárny-törött, baleseti sérültek, lőtt, áram-ütött és mérgezett esetek a számottevőek. Ezek minden esetben az emberi c[... ] Fiókanevelés Elárvult fiókák felnevelése Igen fontos! Ha a fióka nagyon kiéhezettnek tűnik, feltehetően fél nap óta vagy még hosszabb ideje nem kapott enni, akkor haladéktalanul (egy órán belül) próbáljuk meg[... ] Veszélyek a természetben A négy évszak veszélyei Télapó egyre inkább átveszi a trónját. A környezetünkben élő állatvilág dúsan terített asztalát felszámolja, morzsát is alig hagyva a hoss[... ] A mérgezések ellen Az első és legfontosabb feladat a mérgezett madár megtalálásakor a további lehetséges áldozatok felkutatása, melyek valószínűleg a már megtalált beteg állat mellett, vagy annak közelében, általá[... ] Fiókák mentése tavasszal A kisrigókat nem kell megmenteni a szüleiktől!

Az ideális táplálék Nem mindegy, hogy mivel etetjük a madarakat. A téli hidegben fontos, hogy az eledel kalóriadús és természetes legyen, valamint ne okozzon betegséget. Nem szabad a madáretetőbe kenyeret, ételmaradékot, főtt rizst, tésztát, gyorsan romló ételt rakni! A három legfontosabb eleségcsoport a zsírok, az olajos magok és a gyümölcsök. Az állati zsírok közül adhatunk natúr sertés- vagy marhafaggyút, kacsa- és libazsírt, vízben sótlanított natúr szalonnát és vajat is. Külföldön elterjedtek a különböző sótlan, adalékanyag-mentes magvajak, például a mogyoróvaj is. A zsírfélék a hidegebb időben könnyen tartják formájukat. A faggyúdarabok akár egyben, akár magokkal összedolgozva és formázva is kihelyezhetők. Ennek népszerű formája a mára igen elterjedt cinkegolyó. Magyarországon a legolcsóbb könnyen hozzáférhető madáreleség a napraforgómag, amely keverhető kisebb szemű magokkal. A madarak számára Magyarországon a legolcsóbb és legjobb megoldás a magok közül a natúr napraforgómag, amely keverhető kölessel, muharral és sótlan olajos magokkal, például mogyoróval vagy dióval is.

  1. Cinke etetése télen nyáron
  2. Cinke etetése télen óvoda
  3. Cinke etetése télen petőfi
  4. Piros férfi cipő

Elemzés

Gondolatok, ötletek, tanácsok a nyári madáretetéshez Tekintettel arra, hogy a mai világban az a kertészeti trend a divat, hogy nem ültetünk termő növényeket, mert potyog és takarítani kell, illetve minden elérhető gyomot kiirtunk (lehetőleg magzás előtt) no meg a fű is csak csutkára levágva szép.... így az én meglátásom szerint a nyári időben is nehézséget jelent sokszor a magevő madaraknak az elegendő táplálék beszerzése. Főleg, ha a fészek vonzáskörzetéből akarják megoldani. Ebből eredően én etetem a magevőket nyáron is - aminek látványos okozata, hogy a kertünk kb. minden tujájában van zöldike fészek, az utca túloldalán levő lombos, magasabb fákon pedig stiglincek fészkelnek... és látom, hogy mind átjár az etetőkre kajáért, s a kirepült fiókákat a szülők vezetik át, hozzák őket ide A nyári etetési tilalom hiedelme (elnézést, de szerintem az) két alapra épül: "Ne avatkozunk be a természetbe, a madarak lássák el magukat. "Ezt még el is fogadhatnánk, de akkor egyből felmerül (legalábbis bennem tuti) a kérdés, hogy akkor télen miért etetünk?

A gazdaboltokban kapható kímélő fertőtlenítő szerek alkalmasak e célra, de használatuk után mindig alaposan öblítsük ki/mossuk át az etetőt. A madáreledellel kapcsolatos sarkalatos kérdések Vásároljunk mindig megbízható forrásból, jó minőségű madáreledelt! Az olcsóbb keverékek között találunk pl. kölest gazdagon tartalmazókat is, amit a galambokon kívül más madár nem eszik meg. Cinkék etetése Nagyon fontos, hogy sose hagyjuk megromlani a madáreledelt! Töltsük fel olyan gyakran és annyi eledellel az etetőt, amennyivel elbír a fogyasztóközönségünk. Ha nem látogatnak el olyan sokan hozzánk, mint szoktak, csökkentsük az adagot! A madáreleséget száraz helyen, lehetőleg légmentesen zárható tárolóedényben tároljuk! A megmaradó cinkegolyó zacskóban, mélyhűtőben eltárolható a következő szezonig, de lakótérben, garázsban ne tartsuk ezeket, mert a nyári melegben felszabaduló illatanyagok odavonzzák a molylepkéket. Cinkegolyó Melyik madárfaj mit szeret? A téli etetés során alkalmazható madáreleségek három csoportba sorolhatóak, melyeket együtt érdemes alkalmazni, és így biztosak lehetünk abban, hogy az ivóvízzel együtt az etetők minden madarának – megközelítően 50 madárfajnak hazánkban – minden igényét ki tudjuk elégíteni.

cinke etetése télen verselemzés

Hogyan etessük a madarakat télen és nyáron?

cinke etetése télé 2
A golyókat a fák, bokrok magasabb ágaira akasztva, nem csak a madarakat tápláljuk, hanem lehetőségünk nyílik a kert tollas vendégeinek megfigyelésére és fényképezésére is. A cinkegolyóhoz hasonlóan nagy energiatartalmú élelem a saját készítésű madárkalács is, mely marhafaggyúból, magokból és szotyolából áll. A madárkalács készítéséhez, 2-3 dl megolvasztott marhafaggyúhoz, kétmaréknyi magot kell keverni, majd pedig a keveréket egy tejfölös vagy joghurtos pohárba tölteni, és madzagot lógatni bele. Dermedés után, a madárkalácsot a cinkegolyóhoz hasonlóan, fellógatva helyezzük ki a fákra és bokrokra. A rigók és a meggyvágók szívesen keresgélnek a talajon, számukra, almagerezdeket, almacsutkákat is szórhatunk a talajra. Az almagerezdekből a cserjék ágaira is szúrhatunk. A téli madáretetéssel kapcsolatban fontos megemlíteni, még egy szempontot, ez pedig a természetes táplálékforrások kérdé madárbarát kertet tervezünk, érdemes olyan cserjéket és fákat ültetnünk, amelyek termése élelemmel látja el a kert madarait.
Mon, 07 Nov 2022 22:38:02 +0000